Scenariusz VI


Temat: Relacje w środowisku medialnym.

Grupa docelowa: Stuencie pierwszego roku studiów niestacjonarnych

Czas zajęć: 2 godziny.

Cel zajęć:
Uświadomienie, że istnieje wiele zagrożeń w sieci. Ludzie zawsze zostawiaja po sobie jakiś ślad.
Zagrożenia
W Internecie istnieje wiele potencjalnych zagrożeń, na które narażone może być każdy, zwłaszcza dzieci. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:
·         kontakt z nieodpowiednimi treściami,
·         narażenie na niebezpieczeństwo w prawdziwym świecie,
·         żne formy nękania za pośrednictwem Sieci,
·         złamanie prawa lub narażenie na straty finansowe.
Wykres przdstawający procent zagrożeń po podaniu danych informacji i sieci;

Bezpieczne korzystanie z mediów :

1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom.
2.Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci.
3.Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła.
4.Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci.
Internet jest źródłem informacji, ale zarazem może wpędzić nas w kłopoty, pamiętajmy o tym!
Czym jest internet?

Niełatwo jest odpowiedzieć na pytanie, czym jest Internet, przede wszystkim dlatego, że nie jest to jedna, konkretna rzecz, ale rozbudowany system złożony z kilku wzajemnie powiązanych elementów. Podstawową częścią Internetu jest sieć komputerów, do której może się włączyć każdy, kto posiada takie urządzenie. Możliwości uzyskiwane dzięki temu połączeniu są ogromne – przede wszystkim zapewnia ono rozmaite typy komunikacji – tekstową, głosową, video – bez ograniczeń czasowo-przestrzennych. Sprzyja to tworzeniu się społeczności w Sieci, stanowiących kolejny ważny element Internetu. To użytkownicy Sieci wpływają na jej wygląd i sposoby, w jakie się ją wykorzystuje. Trzecim istotnym elementem Internetu jest wszystko to, co robią w nim użytkownicy, czyli zasoby. Internet to niewyczerpane źródło wiedzy, a osoba potrafiąca z niego korzystać może tu znaleźć niemal wszystko, czego potrzebuje.

Metody pracy:
                           - werbalna narracja nauczyciela,
                           - ćwiczenia praktyczne z zakresu obsługi najpopularniejszych przeglądarek
                             internetowych,
                           - praktyczna nauka obsługi poczty elektronicznej,
                           - praca w grupach,
                           - dyskusja w obrębie klasy,

Wykorzystywany sprzęt:

                   - komputery osobiste z dostępem do Internetu                    - rzutnik,
                                      
                    
Przebieg zajęć:

                          - przywitanie z uczniami i krótka prezentacja tematu zajęć,
                          - przybliżenie uczniom pojęcia danych osobistych i zwrócenie Ich uwagi na
                            konieczność ich ochrony,                          
                          - dyskusja w obrębie klasy na temat różnic między światem wirtualnym
                          -  przybliżenie uczniom pojęcia poczty elektronicznej, zademonstrowanie
                              przez nauczyciela procesu zakładania konta e-mail, a następnie zlecenie
                              uczniom samodzielnego założenia własnego konta   
                          - zaprezentowanie uczniom komunikatów audialnych, wizualnych
                               i werbalnych, zachęcenie uczniów do próby dokonania własnej
                               interpretacji tych komunikatów, a także wykazania różnic pomiędzy
                               nimi,
                            - praktyczna nauka korzystania z przeglądarek internetowych, zlecenie
                                uczniom wyszukania w sieci przykładowych informacji,
                             - wykazanie uczniom negatywnych skutków nadmiernego korzystania
                                 z nowoczesnych technologii, np. trudności w relacjach międzyludzkich,
                                 przyswajanie wypaczonego przez media obrazu rzeczywistości,,
                              - dokonanie przez nauczyciela krótkiego werbalnego podsumowania
                                 całych zajęć,

Podsumowując zalety mediów są wielkie, pomagają nam w zyciu codziennym, możemy bez problemu odszukać tam wszelkie informacje na różne tematy, ale musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie są prawdziwe a ujawnianie swoich danych może przynieść nam wiele niemiłych konsekfencji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz