Scenariusz III


Temat 1: Korzystanie z informacji.
Czas realizacji: 5 godzin lekcyjnych

 
CEL GŁÓWNY: Student samodzielnie korzysta z informacji i potrafi je wyszukiwać


Uzyskana wiedza studenta po wykładzie:
  • rozumie, że informacje różnią się w zależności od źródła, z którego pochodzą, oraz intencji nadawcy;
  • potrafi wykorzystać dostępne źródła informacji w celu zaspokajania swoich potrzeb informacyjnych;
  • segreguje informacje pod względem wiarygodności; 
  • rozumieć pojęcia: źródło informacji, wydawnictwa informacji pośredniej i bezpośredniej, aparat pomocniczy;  
Student powinien znać następujące sposoby wyszukiwania informacji:
  • potrafi korzystać z najważniejszych źródeł informacji; 
  • umie zastosować odpowiednie hasła osobowe, przedmiotowe, wpisując zapytania wyszukiwawczo-informacyjne w wyszukiwarkach oraz encyklopediach;
  • potrafi dokonać prawidłowej segregacji źródeł informacji, biorąc pod uwagę takie kryteria jak wiarygodność, łatwość i efektywność korzystania;
  •  rozumie konsekwencje, jakie może uzyskać opierając się na nieaktualnych informacjach;

Podejście krytyczne do informacji:
  • umie weryfikować informacje porównując w innych źródłach; 
  • wie, że intencje nadawcy oraz specyfika danego medium ma decydujący wpływ na treść i formę informacji;
  • wie, że nadawcy informacji mogą chcieć wywrzeć określony wpływ na odbiorcę;
  • umie kwestionować wiarygodność informacji;




Wykorzystanie informacji:
  • student potrafi dokonać samodzielnej selekcji informacji które są mu potrzebne na dany temat;
  • wie, że prezentując wyniki swojej pracy, powinien brać pod uwagę potrzeby odbiorców;
  • umie wprowadzać, zachowywać i odzyskiwać wyniki swojej pracy;

Formy pracy:
  • praca indywidualna lub w grupie
  • dyskusja między studentami a wykładowcą 

Środki dydaktyczne:
  • internet
  • podręcznik
Przebieg lekcji:
  • wyjaśnienie znaczenie słowa informacja. Przedstawienie różnych źródeł w celu wyszukiwania informacji. (45 min.)
  • zadanie indywidualne : każdy student ma za zadanie samodzielne wyszukać w internecie, na różnych portalach informacji na temat : Trzęsienia ziemi oraz określić wiarygodność tych informacji (30 min.)
  • Przerwa między zajęciami (15 min.)
  • zadanie w grupie : wspólne wyszukiwanie informacji na wymyślony przez grupę temat i przygotowanie prezentacji w programie Power Point (90 min.)
  • Przerwa między zajęciami (15 min.)
  • dyskusja na temat różnych źródeł informacji i ich wiarygodności (30 min.)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz