Strony

Scenariusz V


Temat 6: Bezpieczeństwo w komunikacji i mediach.
Czas realizacji: 60 minut

CEL GŁÓWNY: Student wie jak bezpiecznie korzystać z komunikacji i mediów.


Uzyskana wiedza studenta po wykładzie:

  • Zna prawo prywatności;
  • potrafi rozróżnić komunikaty;
  • ma świadomość udziału w komunikacji;
  • ma świadomość, że dane prywatne są też towarem;
Anonimowość:
  • pojęcie anonimowości w sieci;
  • zdaje sobie sprawę z możliwości śledzenia osób w sieci bez ich wiedzy;
  • jest świadomy, że prace anonimowe nie ujawniają autora;

Bezpieczeństwo komunikacji, pracy i transakcji:

  • znajomość podstawowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo transmisji;
  • uświadomienie konieczności wylogowania się korzystając z komputerów publicznych;
  • w razie wątpliwości pyta się, a nie akceptuje;
  • potrafi posługiwać się hasłami;
  • znajomość higieny "Informatycznej";

Nadzór nad siecią:

  • zdaje sobie sprawę z możliwości nadzorowania komunikacji;
  • umiejętność znajdowania informacji na temat narzędzi obchodzących nadzór;
  • zna rodzaje nadzoru i je odróżnia;
  • działanie i znajomość cenzury;

Uzależnienia i higiena korzystania z mediów:

  • wie jakie zachowania prowadzą do uzależnienia;
  • potrafi rozsądnie korzystać z mediów;
  • zna konsekwencje niepoprawnego korzystania z mediów;
  • znajomość i rozpoznanie stalkingu;


Formy pracy:
  • praca indywidualna lub w grupie
  • dyskusja między studentami a wykładowcą 


Środki dydaktyczne:
  • internet
  • podręcznik


Przebieg lekcji:
  • wyjaśnienie pojęć: prywatność i wizerunek w mediach. Określenie własnymi słowami tych dwóch zagadnień.


Każdy szuka odpowiednich definicji podanych pojęć, a następnie na forum wyjaśnia je własnymi słowami.
(czas pracy: 10 minut)


  • Zadanie indywidualne: Każdy student ma za zadanie znaleźć w internecie 5 zdjęć oraz dwie piosenki, które posiadają licencję CC.


Studenci wyszukują obrazki oraz piosenki (np. na www.flickr.com/creativecommons/), a następnie wklejają je na wspólnego bloga i podpisują się)


(czas pracy: 20 minut)


  • Zadanie w grupach: po 4-5 osób. Każda grupa musi zrobić krótki pokaz slajdów związany z oznakowaniem CC.


W prezentacji należy zawrzeć: zdjęcie, oznaczenie, wyjaśnienie skrótu oraz krótką notatkę na ten temat, a następnie przedstawić wyświetlając na rzutniku.


(czas pracy: 30 minut)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz