Scenariusz- Język mediów.
Maciej Burzyński
Temat: Język mediów.
Czas zajęć: 60 minut.
Cele operacyjne:
Uczniowie:
Metody:
Środki dydaktyczne:
Przebieg zajęć:
1. Specyfika języka, którym posługują się media z uwzględnieniem rodzaju środka przekazu: radio, telewizja i Internet.
Uczniowie dobierają się w 3 lub 4 osobowe grupy. Za zadanie mają opracowanie wybranej informacji z wydarzeń/ newsów na świecie z dnia poprzedniego. Opracowują wybrane zagadnienie z uwzględnieniem środka przekazu tej samej informacji w radio, telewizji i informacyjnych portalach internetowych.
Uczniowie podczas dyskusji starają się wykazać różnice językowe i narracyjne w przekazie tej samej wiadomości w w/w środkach.
Czas pracy: 30 minut.
2. Analiza tytułów i nagłówków tekstów dziennikarskich.
Uczniowie indywidualnie wybierają jeden z nagłówków/ tytułów artykułu lub newsa, który uznają za szczególnie interesujący. Następnie wypisują hasła na tablicy i podczas wspólnej dyskusji starają się uargumentować swój wybór.
Czas pracy: 15 minut.
3. Tworzenie nagłówków i tytułów, które przyciągają uwagę odbiorcy/ kliknięcia.
Wyjaśnienie podstawowych zasad, którymi rządzi się tworzenie nagłówków/ tytułów w Internecie, które zwiększają liczbę kliknięć.
Pomoc: Prezentacja przedstawiająca 6 rad dla piszących online.
Czas pracy: 15 minut.
Podsumowanie: Usystematyzowanie omawianych zagadnień poprzez krótką prezentację multimedialną.
Temat: Język mediów.
Czas zajęć: 60 minut.
Cele operacyjne:
Uczniowie:
- Zapoznanie z aktualnym stanem języka w środkach masowego przekazu, ze szczególnym naciskiem na przekazy informacyjne.
- Zaprezentowanie podstawowych technik wywierania wpływu za pomocą języka w przekazach informacyjnych i marketingowych.
Metody:
- Praca indywidualna i w grupach oraz elementy panelu dyskusyjnego.
Środki dydaktyczne:
- Komputery z dostępem do Internetu, tablica.
Przebieg zajęć:
1. Specyfika języka, którym posługują się media z uwzględnieniem rodzaju środka przekazu: radio, telewizja i Internet.
Uczniowie dobierają się w 3 lub 4 osobowe grupy. Za zadanie mają opracowanie wybranej informacji z wydarzeń/ newsów na świecie z dnia poprzedniego. Opracowują wybrane zagadnienie z uwzględnieniem środka przekazu tej samej informacji w radio, telewizji i informacyjnych portalach internetowych.
Uczniowie podczas dyskusji starają się wykazać różnice językowe i narracyjne w przekazie tej samej wiadomości w w/w środkach.
Czas pracy: 30 minut.
2. Analiza tytułów i nagłówków tekstów dziennikarskich.
Uczniowie indywidualnie wybierają jeden z nagłówków/ tytułów artykułu lub newsa, który uznają za szczególnie interesujący. Następnie wypisują hasła na tablicy i podczas wspólnej dyskusji starają się uargumentować swój wybór.
Czas pracy: 15 minut.
3. Tworzenie nagłówków i tytułów, które przyciągają uwagę odbiorcy/ kliknięcia.
Wyjaśnienie podstawowych zasad, którymi rządzi się tworzenie nagłówków/ tytułów w Internecie, które zwiększają liczbę kliknięć.
Pomoc: Prezentacja przedstawiająca 6 rad dla piszących online.
Podsumowanie: Usystematyzowanie omawianych zagadnień poprzez krótką prezentację multimedialną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz